Ana Menu'ye gitmek için tıklayınız. Yan Menu'ye gitmek için tıklayınız. Sayfa içeriğine gitmek için tıklayınız.
Ödüller

Haber1.com tarafından "En İyi Marka" seçilen Pegasus, Galatasaray Üniversitesi'nin düzenlediği ankette yılın "En İyi Havayolu Şirketi", Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı "En İyi İş Adamı" seçildi.

Pegasus Havayolları, reklamlarındaki stratejik yaklaşımdan dolayı Effie Bronz Ödülü'ne, radyo reklamı ile Kristal Elma, "Tam Zamanında" TV reklamları ile Felis Medya Ödülü'ne, farklılaşan ve uygulamada ilk olan pazarlama fikrinden dolayı "Think Marketing" Devrimci Pazarlama Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödüllerin yanısıra web sitesi ile halk oylamasıyla seyahat dalında "En İyi Web Sitesi" ile Altın Örümcek sahibi oldu. Pegasus, Google Türkiye'de 2006 yılının "En Çok Aranan Havayolu Şirketi" olurken genel aramada dördüncü sırada yer aldı. "Low Cost Modelli Pegasus Havayolları, Birinci Yılında Satış Hedeflerini Gerçekleştirdi" başlıklı proje, katılan 116 proje arasından "Pazarlama İletişimi" dalında Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülü'ne layık görüldü. Pegasus pazarlamaya ve iletişime olan inancı ve ekip çalışması ile bugünlere başarıyla geldi.

Ali Sabancı, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerince de En Beğenilen İş Adamı seçildi.

Ayrıca, Dünya Gazetesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen Yılın İşletmecileri Ödüllerinde Ali Sabancı'ya Yılın İş Adamı Ödülü verildi.

Galatasaray Üniversitesi'nin düzenlediği ankette Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı En İyi İş Adamı seçildi.

Referans Gazetesi ve Türk Ekonomi Bankası tarafından her yıl düzenlenen "Hızlı Balık" yarışmasında 2008 yılının "En Hızlı Balığı" seçildi.

Doğrudan pazarlama ödüllerinde, "Etkinlik Pazarlama Dalında Birincilik Ödülü"nü aldı. (Türkiye sahillerinde gerçekleştirdiği, Pegasus markasıyla donanmış paramotor kanalıyla gökyüzünden atılan küçük paraşütlerin içinde interaktif hediyeler verdiği "Hava Taarruzu" projesi ile)

Türkiye müşteri memnuniyeti endeksi 2009 yılı ikinci çeyrek sıralamasında hava yolu sektöründe dereceye girdi. Ali Sabancı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Ekonomist Dergisi tarafından yapılan ankette "Yılın İş İnsanı" seçildi.

Global Idea & The Financial Annual Award Program'da "Successful Debut of The Year Foreign Brand" ödülünü aldı.

Temmuz 2011

Pegasus Hava Yolları, Türkiye çıkışlı tüm İngiltere uçuşlarında gösterdiği hassasiyet nedeniyle, İngiltere Sınır Ajansı UKBA tarafından Kapı Güvenliği Onaması (AGC) ile ödüllendirildi. Ödül, UKBA tarafından yolcu ve seyahat dokümanları konusunda yüksek hassasiyet gösteren havayolu şirketlerine veriliyor.

Pegasus Hava Yolları, 31. Ulusal Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi'nde, "Otomatik Ekip Atama Projesi" ile finale kaldığı "Uygulama Ödülü" yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 31. Ulusal Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi'nde düzenlenen "Uygulama Ödülü" yarışmasında Gül Demirci, Tansel Aydın, Ayşen Yılmaz, Nurdan Kılıç'tan oluşan ekibiyle birincilik kazanan Pegasus Hava Yolları,  projenin iş gereksinimlerine uygun optimizasyon modeli için Boğaziçi Üniversitesi ile çalıştı.

Aralık 2011

Pegasus, SKALİTE 2011'de "Türk Bayraklı Havayolu" kategorisinde "Turizmde Kalite Ödülü"nü aldı.

Haziran 2012

Pegasus Hava Yolları, yayın hayatının 15. yılını kutlayan Türkiye'nin ilk seyahat dergisi Voyager tarafından, okuyucuları arasında düzenlenen "En İyiler Kimler 2012" anketinde 2 dalda ödüle layık görüldü. Voyager internet sitesi üzerinden 18.453 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu Pegasus, "Zamanında Hareket" ve "En İyi Online Bilet Hizmetleri" kategorilerinde ödül kazandı.

Eylül 2012

Bir havayolu şirketi olarak, misafirleri ile sürekli iletişimde olma gayretinde olan ve bu çerçevede dijital pazarlamayı yoğun şekilde kullanan Pegasus Hava Yolları, Interaktif Pazarlama Zirvesi'12 kapsamında gerçekleştirilen GIA 2012 Awards'da "Dijital Mecrada Yatırımlarıyla Öne Çıkan Marka" dalında ödüle layık görüldü.

Ocak 2013

Uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner tarafından 550'nin üzerinde yolcu ve blogger katılımıyla ikincisi gerçekleştirilen, Avrupa'dan 19 uluslararası havayolu şirketinin değerlendirildiği, Avrupa Havayolları Yemek Ödülleri anketinde "Düşük Maliyetli Havayolu" kategorisinde Pegasus birincilik ödülünün sahibi oldu.

Şubat 2013

2012 yılının Mayıs ayında hayata geçirdiğimiz "Bu Sitenin Arkasında Neler Oluyor?" dijital kampanyası ile dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin en iyilerini tescilleyen Mixx Awards 2012 ödül töreninde "Mikrositeler" kategorisinde Altın Mixx ödülünün sahibi olduk.

Temmuz 2013

Pegasus, Avrupa'nın birçok ülkesinden farklı sektörlerden en başarılı şirketlerin yer aldığı European Business Awards ödülleri listesinde, "Neutral Growth Strategy of the Year Award" kategorisinde yarışarak Türkiye'yi "Ulusal Şampiyon" olarak temsil eden 40 firma arasında yerini aldı.

Ağustos 2013

Pegasus Hava Yolları, yayın hayatının 16. yılını kutlayan Türkiye'nin ilk seyahat dergisi Voyager tarafından hazırlanarak, okuyucuları arasında düzenlenen "En İyiler Kimler 2013" anketinde 3 dalda ödüle layık görüldü. Havayollarının ulusal ve uluslararası olarak iki bölümde değerlendirildiği ankette, Pegasus ulusal havayolları kategorisinde "En İyi Zamanında Hareket", "En İyi Online Bilet Satış Sitesi" ve "En İyi Uçak İçi Eğlence" dallarında olmak üzere 3 ödülün sahibi oldu.

Eylül 2013

Pegasus Hava Yolları, ARVAK (Açıkhava Reklamcıları Vakfı) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması'nda "En İyi Ulaşım Reklamı Ödülü" dalında "Tatilciye Yönelik İletişimde Açıkhava Kullanımı Kampanyası" ile birincilik ödülüne layık görüldü.

Pegasus Hava Yolları, 25. Kristal Elma Reklam Ödülleri'nde, "Bu kadarcık-Londra" ilan çalışması ile AÇIKHAVA Dalında, Promosyon kategorisinde, Kristal Elma'ya layık görüldü.

Yurtiçi Uçuşlar iletişimine yönelik gerçekleştirilen "Alem Fm - Roadshow"  projesiyle MEDYA KULLANIMI dalında, En İyi Radyo Uygulaması Kategorisinde, Bronz Ödül'e layık görüldü.

"Kullanmayacaksan Niye Ödeyesin?-Pizza" ilan çalışması ile BASIN dalında, Turizm, Taşımacılık ve Eğlence kategorisinde, Bronz Ödül'e layık görüldü.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından, Burgan Bank katkılarıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen, Türkiye'nin En Başarılı Turizm Yatırımları Araştırması'nda turizm, finans ve medya sektörünün önde gelen isimlerinden ve akademisyenlerden oluşan büyük jüri tarafından ödül almaya layık bulunmuştur.

Mayıs 2014

‘Pegasus Hava Yolları, Budapeşte Havalimanı tarafından düzenlenen ‘Macaristan Havacılık Ödülleri’nde, ‘low cost (düşük maliyetli havayolu)’ kategorisinde ‘2014 Yılının En iyi Çıkış Yapan Hava Yolu’ seçildi.

Mayıs 2014

Pegasus Hava Yolları, 2015 Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda “Bambaşka Bir Hediye” reklam kampanyasıyla Bronz Effie ödülünü kazandı. 

Ağustos 2014

Pegasus Hava Yolları ‘Dünyanın En Güzel Hediyesi’ projesiyle, iletişim, PR ve pazarlama dünyasının en prestijli ödüllerinden sayılan Stevie International Business Award’da Seyahat ve Turizm kategorisinde Yılın PR Kampanyası alanında Gold Stevie ödülünü kazandı.

Ekim 2014

Kristal Elma Reklam Ödülleri töreninde ‘Bütün Yaz Bir Tatile Sığmaz’ kampanyasının reklam filmiyle, Kristal Elma Festivali’nin ‘Turizm, Taşımacılık ve Eğlence’ kategorisinde Kristal Elma kazandı.

Ekim 2014

Kristal Elma Reklam Ödülleri töreninde "Dünya Dünyadan Büyük" kampanyası ile "Basın Kategorisi"nde "Turizm, Taşımacılık ve Eğlence" dalında gümüş ödülü kazandı.

Ekim 2014

Kristal Elma Reklam Ödülleri töreninde “Dünyanın En Güzel Hediyesi” projesiyle, Kristal Elma'da "Dijital Kategorisi"nde "Hizmet" dalında, Sosyal Medya kategorisinde ise "Ortak Yaratım ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik" dalında bronz ödülün sahibi oldu.

Kasım 2014

MediaCat Felis Ödülleri töreninde “Bütün Yaz Bir Tatile Sığmaz” kampanyası MediaCat Felis ödüllerinde film kategorisinde Felis ödülünü kazandı.

Kasım 2014

MediaCat Felis Ödülleri töreninde “Dünyanın En Güzel Hediyesi” (DEGH) projesi dijital merkezli entegre kampanya kategorisinde Felis başarı ödülünü kazandı.

Kasım 2014

Pegasus Hava Yolları, Türkiye’nin en dijital şirketlerini belirlemek üzere, 17 sektörün öncü şirketlerinin dijital karnesinin çıkarılmasıyla hayata geçirilen “Accenture Dijitalleşme Endeksi”ne göre Türkiye’nin en dijital ulaştırma şirketi seçildi.

Şubat 2015

Uluslararası dijital iletişim dünyasının seçkin ödüllerinden olan MIXX yarışmasında, Dünyanın En Güzel Hediyesi (DEGH) projesiyle Online-Offline Entegrasyon kategorisinde Gümüş MIXX ödülünü aldı.

Şubat 2015

MIXX yarışmasında, arama motoru kategorisinde Google Customer Match kullanımıyla Altın Mixx kazandı.

Şubat 2016

 • Uluslararası dijital iletişim dünyasının seçkin ödüllerinden olan MIXX yarışmasında, Dünyanın En Güzel Hediyesi (DEGH) projesiyle Online-Offline Entegrasyon kategorisinde Gümüş MIXX ödülünü aldı.
 • MIXX yarışmasında, arama motoru kategorisinde Google Customer Match kullanımıyla Altın Mixx kazandı.
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Topluluğu Havacılık Komitesi koordinatörlüğünde düzenlenen Vecihi Hürkuş Havacılık Ödülleri kapsamında “En iyi Gelişim Gösteren Hava Yolu” ödülünü kazandı.
 • Pegasus Hava Yolları, 14. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde “Kurumsal Web Sitesi” kategorisinde birincilik, “Turizm ve Seyahat” kategorisinde birincilik, “Hizmet” kategorisinde üçüncülük ve “Kurumsal Web Sitesi” kategorisinde ise halkın favorisi ödülünün sahibi oldu.
 • Pegasus Hava Yolları, “Dünyanın En Güzel Hediyesi” (DEGH) projesiyle, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen "Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri" yarışmasında Kurumsal İletişim kategorisinde Altın Pusula ödülünü kazandı.

Eylül 2016

 • IAB Global Mixx Ödül Töreni’nde Search Marketing kategorisinde “Google Customer Match Uygulaması” ile “Bronz Mixx” ödülünü kazandı.

Kasım 2016

 • MediaCat Felis 2016 Ödüllerinde “Pegasus Babalar Günü – Video Seeding List Modeli” projesi Dijital Platformların Kullanımı kategorisinde Felis ödülünü kazandı.
 • MediaCat Felis 2016 Ödüllerinde “Yerinde Güzel Instagram Stories” kampanyası Promosyon Kampanyasında Sosyal Platformların Kullanımı kategorisinde Felis ödülünü kazandı.
 • MediaCat Felis 2016 Ödüllerinde “Yerinde Ye Banner” kampanyası ile Banner ve Rich Media Uygulamaları, “Yerinde Güzel” kampanyası ile Dijitalle Sınırlı Entegre Kampanya, Gerçek Zamanlı Pazarlama Aktiviteleri, Engagement Stratejisi (Tüketiciyle Bağ Kurma), Topluluk Yaratma / Yönetimi ve Tüketiciyle Bağ Kurma (Consumer Engagement) ve Açıkhava Kullanımı kategorilerinde 7 başarı ödülü kazandı.
 • Pegasus, dijital uçuş haritaları üretim projesiyle, coğrafi bilgi sistemi yazılımlarında global pazar lideri olan Esri’nin organize ettiği SAG Ödülleri kapsamında özel başarı ödülüne layık görüldü.
 • Pegasus, başarılı A320 Ailesi işletmecilerini ödüllendirmek amacıyla her 3 yılda bir düzenlenen Airbus Operasyonel Mükemmellik Ödülleri kapsamında ödüle layık görüldü.
 • Pegasus “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde “En İyi Havayolu” ödülünü kazandı.
 • Pegasus, Dünya Turizm Forumu (World Tourism Forum) kapsamında verilen “Dünya Turizm Ödülleri’nde (World Tourism Awards) “En iyi Düşük Maliyetli Havayolu” ödülünü kazandı.
 • Dünyanın önde gelen ulaşım finansmanı yayınlarından “Global Transport Finance” dergisinin her yıl düzenlediği “Global Transport Finance Awards”ta, Pegasus’un 2016 yılında China Aircraft Leasing Group Holdings Limited (CALC) firmasıyla yaptığı iki uçaklık A320ceo uçak finansmanı anlaşması, “Yılın En İyi JOLCO Uçak Finansmanı ödülü”ne layık görüldü.
 • Pegasus, MediaCat Felis 2017 Ödüllerinde geleneksel seyahat alışkanlıklarının ötesine geçerek, hayatı yakalamak isteyen misafirlerine ilham verecek içerik ve uygulamaları hayata geçirdiği, seyahatin planlama bariyerlerini yıkan "Atlayıp Gitsem" pazarlama stratejisi ile Dönüştüren Pazarlama Etkisi bölümünde Stratejik Etki / Pazarı Geliştirenler Kategorisinde Felis ödülünü kazandı.
 • Pegasus "Sen Yeter Ki Uçmak İste" kampanyasının hedefli dijital medya planlaması ile Doğrudan Pazarlama bölümü Yeni Müşteri Kazanımı kategorisinde Felis ödülünü kazandı.
 • Pegasus "Sen Yeter Ki Uçmak İste" açılış filmi Dijital Reklam Filmleri bölümü Ulaşım kategorisinde Felis ödülü kazandı.